انجمن سلامت جنسی ایران

ام اس و عوارض جنسی آن چیست؟

مولتيپل اسکلروزيس (ام‌اس) يکي از بيماري‌هاي سيستم عصبي مرکزي و يک بيماري خودايمني است که مغز و نخاع را درگير مي‌کند. علايم بيماري ام‌اس غيرقابل‌پيش‌بيني و از فردي به فرد ديگر و حتي از زماني به زمان ديگر در يک فرد، متفاوت است و بسته به اينکه چه بخشي از سيستم اعصاب دچار ضايعه شده يا اندازه پلاک‌هاي ايجاد شده روي اعصاب به چه اندازه باشد، فرد مبتلا، علايم گوناگوني را نشان مي‌دهد. بیماری به اشکال مختلف این توانایی را دارد که کیفیت زندگی را متاثر نماید و درمان هر کدام از این جنبه ها می تواند به بهبود شرایط فرد مبتلا بیانجامد که یکی از مهم ترین جنبه های آن در زمینه مشکلات جنسی است.
مسائل جنسی جزء موارد مهمی ست که به کیفیت یک زندگی شکل می بخشد و اختلال در آن نتنها فرد را افسرده کرده و از اعتماد به نفس انسان می کاهد بلکه می تواند زندگی زناشویی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
مشکلات جنسی در مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس امری شایع بوده و بیش از 75 درصد این بیماران آنرا تجربه می نمایند.
این اختلالات می تواند به شکل کاهش میل جنسی، احساسهای ناخوشایند در ناحیه تناسلی اعم از احساس درد یا سوزش و نیزتغییر در ارگاسم باشد. بطور خاص زنان ممکن است از خشکی ناحیه تناسلی و یا عدم رسیدن به ارگاسم شکایت داشته باشند و مردان نیز از عدم نعوظ و یا عدم توانایی حفظ آن رنج ببرند.
این بیماری می تواند از طرق دیگر و به شکلی ثانویه نیز باعث چنین اختلالاتی گردد. عدم کنترل مناسب ادرار، خستگی مفرط، ضعف عضلانی، اختلالات شناختی مثالهایی از دلایل مذکور می باشد.همچنین مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس همانند هر انسان دیگری در معرض بیماریهایی همچون افزایش فشارخون و دیابت می باشند که خود می توانند منجر به اختلالات جنسی گردند.همچنین داروهای متعددی که این بیماران مصرف می نمایند از علل دیگر این مشکلات است.
اختلالات جنسی در مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس اما علت دیگری هم دارد که آن مربوط به تغییر شرایط اجتماعی و فرهنگی بدنبال عوارض این بیماری ست. این بیماری می تواند اعتماد به نفس بیماران را کاهش دهد و موجب اضطراب گردد، ظاهر فیزیکی فرد را تغییر دهد و بدنبال آن این نگرانی را بوجود آورد که مبادا از سوی شریک زندگی خود طرد گردند.عواملی که به راحتی می توانند اختلالات جنسی را تشدید نمایند و چه خوب است قبل از دیر شدن و از دست رفتن زمان مراقبت از خودتون و زندگیتون رو بیشتر کنید.

انجمن جنسی ایران

معتادان جنسی گمنام انجمن زنان و مردانی است كه برای ترک اعتیاد جنسی تجربه، توانايی و اميد خود را با يكديگر تقسيم می‌كنند كه بدين وسيله به آن‌ها اين اجازه را می‌دهد تا مشكلات مشترك‌شان را حل كنند و به يكديگر براي بهبود يافتن كمك كنند. تنها لازمه عضويت تمايل به توقف شهوت و هوشیاری جنسی است.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا